Gevindnitter i A5: 316 Ti og A6: 904L, bruges i ekstremt krævende miljøer, hvor rustfri fastgørelse ikke giver tilstrækkelig korrosionsbeskyttelse.
Gevindnitter anvendes blandt andet i applikationer, hvor man vil undgå svejsning og at arbejde med bolt og møtrik. Gevindnitterne er specielt velegnede til montage, hvor der kun er adgang fra en side i applikationen.
Fakta om Tubtara gevindnitter i A5: 316 Ti og A6: 904L:
- Bruges blandt andet i syrebærende miljøer, som eksempelvis anlægsarbejde, infrastrukturer, svømmehaller, solpaneler og barske omgivelser i offshore- og marineindustrien
- Gevindnitterne har forbedret korrosionsbeskyttelse, på grund af det betydelige indhold af nikkel og molybdæn
- A6 har PRE værdi på 35, som garanterer øget beskyttelse mod korrosion, til sammenligning har A4/316, PRE værdi på 25 (PRE = pitting resistance equivalent)
- Gevindnitterne findes med standard hoveder, med både lukkede og åbne ender
- Lukkede gevindnitter med specialpakning, kan tåle tryk på mindst 10 bar og er IP68 godkendt
Gevindnitter A5: 316 Ti og A6: 904L er specialprodukter og er derfor underlagt mindstemængder og varierede leveringstider.
Se vores øvrige nitter og gevindnitter her.
Kontakt os gerne med dit produkt- eller projekt og så finder vi sammen en løsning.
Følg os på LinkedIn, hvor vi løbende lægger nye løsninger og produkter op.
